Prey

Prey

معرفی و داستان

Prey
  • Prey
  • نام بازی : Prey
  • ژانر : اول شخص، شوتر
  • شرکت سازنده : Arkane
  • دستگاه ها : Microsoft Windows، PlayStation 4، XBOX ONE
  • سال ساخت : 2017

4.3

 

 Prey یک بازی اول شخص تو سبک شوتره که توسط استدیوی ارکین (Arkane) ساخته شده ، استدیوی کاربلدی که همه ما اون رو با عنوان های محبوبی مثل Dishonored – COD World at War BioShock 2 میشناسیم .

عنوانPray  ، گذشته نا مشخصی داشته که ما باید بکلی فراموشش کنیم . چون بازیی که امروز می خوایم راجع بهش صحبت می کنیم هیچ ربطی به اونا نداره .

داستان بازی در آینده ای خیالی، در سال  ۲۰۳۲ و در یک ایستگاه فضایی به اسم  Talos I  اتفاق میافته  ، یک ایستگاه فضایی بسیار پیشرفته که خیلی زود متوجه میشیم هیچ چیزی سر جاش نیست و توش اتفاق عجیبی افتاده.

تو بازی شما در نقش شخصی به نام مورگان یو «Morgan Yu» هستید. کاراکتر از همه چیز بی‌بخری که در Talos I به هوش آمده و این مکان را خالی از سکنه میبینه . البته بقیر از موجودات عجیب و غریبی که ترکیبی از تاریکی، دود ، آلودگی و سیاه رنگ هستند به نام تایفون «Typhone»

تایفون‌ها شکل و شمایل، رفتار و عکس‌العمل‌های متفاوتی دارن که بزودی با تک تک آن‌ها برخورد خواهید کرد. مثل عنکبوت‌های خطرناکی که می‌تونن به اشیا مختلف تبدیل بشن، یا نوع بزرگ تری که خیلی خطرناکتر هستند که به صورت گروهی حرکت می‌کنن.

یک موجود عجیب، درشت هیکل، خطرناک، قدرتمند تو ایستگاه فضایی میچرخه که کاراکتر بازی به اون کابوس یا  Nightmare میگه ، جالبیه این موجود اینه که شما تو بازی هرچقدر که پیشرفت میکنی اون هم قویتر میشه !

مورگان یو یک ابزار آزمایشی وحشتناک برای انسان‌ها بوده که بلای بدی سر اون آورده‌اند و حالا این موش آزمایشگاهی، تنها شخصی که که تو این ایستگاه زنده مونده و رو این حساب به قابلیت‌های عجیبی هم دست پیدا کرده.

مثلا ابزاری تو بازی هست که به شما قابلیت اینو میده که بتونید تبدیل به اشیا مختلفی شید!

بعضی وقتا شما در شرایطی قرار دارید که به شکل یک انسان ،توانایی حل معماها و عبور از موانع ندارید، حالا باید اطراف خودتون را نگاه کنید، یک شی مناسب پیدا کنید، تبدیل به اون شید و اون منطقه را پشت سر بذارید.

تو بازی تنوع زیادی تو اسلحه ها نیست وی این میتونه نکته منفی باشه ولی خوب سازنده ها ایده های جذابی رو  تو همون تعداد اسلحه قرار دادن . بشخصه خودم از اسلحه‌ Gloo Cannon حسابی لذت بردم. این اسلحه ، چسب یا فوم مایع مانندی رو به سمت دشمن شلیک می‌کنه و آن‌ها را تبدیل به یک مجسمه یا اثر هنری می‌کنه. این کار باعث می‌شه اون ها دیگر قادر به حرکت نباشند. البته این اسلحه جالب به شما تو طی کردن مسیر بازی هم کمک میکنه.

البته عمده بخش مبارزات بازی روی اسلحه‌ها تمرکز ندارن و این ابزارهای مختلف هستند که تو دنیای بازی شما را به سمت بقا هدایت می‌کنن.

یکی از نکته ها مثبت بازی رو میشه سیستم ساخت ساز یا Crafting دونست . سازنده ها سیستمی رو تو بازی طراحی کرده‌اند که خیلی راحت ، مثل یک دستگاه چاپ سه بعدی ، نقشه‌ و ابزار را از شما تحویل می‌گیره و چیزی رو که سفارش داده بودید، تحویلتون می‌ده.

اینم بگم که در اوایل بازی محیط خیلی جذابه و به دل می شینه ولی به مرور تکراری میشه ، برخی از مراحل بازی علاوه بر داخل ایستگاه فضایی، در جو و فضای بیرونی تو جریانه که کاراکتر با پوشیدن لباس فضایی مخصوص انجام میده، البته تیم سازنده شرایط عجیبی را تو چنین موقعیتهایی ایجاد کرده ، مثل تمام شدن اکسیژن ، که هیجانات خوبی به این بخش داده .

به طورکل زمانی که دارین  Prey رو بازی می کنین ناخداگاه یاد بازیهایی مثل Half life – Dead Space –  یا بازی خود این سازنده BioShock  میوفتین که این نشون دهنده برداشت زیاد از ایده های اون بازی ها بوده که خوب نیست، البته این برمی گرده به صلیقه افراد چون شاید بعضی ها از این اتفاق خوششون بیاد .

نجات یافتن، پیشرفت کردن و خلاق بودن تو این بازی، حرف اول رو می‌زنه و اون رو تبدیل یک اثر و دوست داشتنی مثل دیگر ساخته‌های استودیو آرکین کرده . گیم پلی ای با تقلید از بهترین های این سبک ،  صدا گذاری و موسیقی خوب ، گرافیگ قابل قبول اون هم به لطف انجین قدرت مند CryEngine باعث شده که این بازی رو جز خوبای اول شخص های موجود بازار بدونیم .

ویدئو رسمی

  • اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات

محمد غلامی

من کلا از بازی های سبک اینده خوشم نمیاد ولی تستش میکنم به نظرم جالب اومد!!

امیر دیناروند

به نظر هیجان انگیزه

آرمان قربان اشرفی

زیاد بازی های تو زمان آینده رو دوست ندارم . تا حدی که اصلا call of نسخه قبل رو بازی نکردم . میدونم اینم احتمالا به دلم نمیشینه !

آقای آل پاچینو

کلا فاز جالبی نداره...